Obec Němčičky leží pod Starou horou (230 m.n.m) v Dyjsko-svrateckém úvalu jižně od Brna u silnice z Bratčic do Pravlova a silnici směřující k Medlovu. Nejstarší zpráva o obci pochází z roku 1354. Krajina byla tvořena destrukčními pochody ve vrchovinách, které dodávaly do řek velké množství minerálů, a tak vznikaly štěrkovité kužely a písečné naplavené plošiny, které jsou až 30-40 m nad řekou Jihlavou. Dodnes se zde těží jedny z nejkvalitnějších štěrkopísků. Rzehakiové písky u Němčiček jsou tvořeny neobyčejným množstvím zkamenělin, měkkýšů a nalezené výplně geod tvoří ametyst, chalcedon, košolong, křemen, křišťál i zkamenělé dřevo.
V roce 1417 byla obec prodána klášteru v Dolních Kounicích a patřila pod přímou patronaci tehdejších panovníků. Další osudy obce byly přímo spjaty s osudy dolnokounického premonstráckého kláštera a životem novokřtěnců (nazývaných též habáni), kteří se do obce po roce 1562 uchylovali a píší další pohnutou historii Němčiček. Tehdejší majitel dolnokounického panství Zikmund ze Zástřizl věnoval podle dochovaných zpráv Němčičkám (tehdejším Němčicím) obzvláštní přízeň, a ty se brzy staly významným sídlem habánské keramiky. Tento druh keramiky se vyznačuje neprůhlednou glazurou, pomalovanou pouze rostlinnými motivy s dvojím vypálením nazývanou též fajáns. Reliéfní výzdoba keramických barevných kachlí zdobí i zámek v Dolních Kounicích a dosud se neobjevila na jiných habánských výrobcích. Habánská keramika tedy přesahuje svým významem rámec Evropy a je chloubou světových muzeí.
Další vývoj obce je v historických pramenech zaznamenán jen sporadicky. Ve Státním archivu Brno – venkov se sídlem v Rajhradě je uložena německá kronika z let 1923-1927. Z dokumentů víme, že současný hřbitov byl zřízen krátce již před rokem 1848 při silnici k Pravlovu. V roce 1868 zasáhl vesnici velký oheň a dolní část vsi shořela skoro celá. V roce 1880 byla v obci zřízena jednotřídka, na níž učil do roku 1892 Osvald Drápal. Před zřízením jednotřídky se chodilo do vedlejší školy pravlovské.
Kaple Narození Panny Marie byla postavena v roce 1904 za finančního přispění manželů Růžičkových z Němčiček. Zajímavostí kaple jsou citlivě provedené vitráže a oltářní výzdoba, která je kvalitní řezbářskou prací z Tyrol. Na návsi stávala zvonice, která byla v roce 1906 zbořena. U silnice k Medlovu stával tzv. Mouczkův mlýn č.p. 48 (majitel Bedřich Mouczka). Spolu s Medlovským mlýnem patřil k nejznámějším a nejnavštěvovanějším moravským letoviskům.
Němčičky (německý název obce byl Klein Niemtschitz) se staly po Mnichově v roce 1938 spolu se sousedními obcemi Pravlov (Prahlitz) a Medlov (Mödlau) součástí Velkoněmecké říše a tvořily tak severní hranici s Protektorátem Čechy a Morava, kam spadaly již sousedící Bratčice. Počet obyvatel na počátku války a počet odvedených nelze dnes již přesně spočítat z důvodu absence dobových pramenů. Přibližný počet odvedených mužů je možné odvodit z transportních seznamů. Seznam padlých občanů obce laskavě poskytly paní Rosemarie Fenz a Mathilda Zaunstöck, žijící po odsunu v Rakousku a Německu. Jedná se však pouze o jmenný seznam bez bližších údajů týkajících se data narození a místa a data úmrtí. Němčičky byly osvobozeny Rudou armádou 18. dubna 1945 v rámci Bratislavsko-brněnské operace 2. Ukrajinského frontu. Dne 16. dubna dosáhly jednotky 13. gardové jezdecké divize (13.g.j.d) u Uherčic řeky Svratky a po jejím překonání postoupily 17.4. do Medlova. Ještě téhož dne večer provedly jednotky k Němčičkám průzkum bojem. Při srážce s Wehrmachtem padli dva sovětští vojáci (podle M. Zaunstöck, jejíž otec je druhý den pohřbíval). Německé jednotky se poté stáhly a druhý den ráno 18. dubna projely obcí jednotky 13. gardové jezdecké divize až do Ivančic. Následující den 19.4. přišly do Němčiček jednotky 42. gardové střelecké divize a až do 8. května držely od Smolína po Ivančice linii obrany podél řeky Jihlavy. Z těchto jednotek bylo v Němčičkách pohřbeno 7 padlých vojáků Rudé armády, jeden zůstal nezvěstný.
Po roce 1945 byla obec téměř kompletně nově osídlena. Z předválečných obyvatel zůstalo v obci pouze 5 %, a to české nebo smíšené rodiny. Z velké části byla obec osídlena tzv. Volyňskými Čechy – to jsou potomci českých rodin, které bída Rakouska-Uherska vyhnala až na ukrajinskou Volyň. Za války bojovali Volyňští Češi za svobodu Československa v řadách 1. československého samostatného armádního sboru a většina těch, kteří se usadili v Němčičkách prošla těžkými boji o Dukelský průsmyk. Po válce jim byla na základě mezivládní dohody mezi Československem a sovětskou vládou nabídnuta možnost vrátit se do Československa a hospodařit na zemědělských usedlostech po odsunutém německém obyvatelstvu. Tak došlo k novému osidlování Němčiček. Noví obyvatelé Němčiček zpočátku hospodařili samostatně na získaných statcích a polích, po založení Jednotného zemědělského družstva v roce 1952 se stali jeho členy.Do roku 1949 patřily Němčičky k mikulovskému okresu, mezi léty 1949-1960 k židlochovickému a po tomto roce správní reorganizací byly připojeny k okresu Brno-venkov. Od roku 1945 až do roku 1976 spravoval obec samostatný Místní národní výbor (MNV) Němčičky. V roce 1976 byl sloučen do MNV Pravlov, Němčičky, Kupařovice. Ve volbách roku 1981 bylo zvoleno do společného MNV 30 poslanců (z Pravlova 20, z Kupařovic a Němčiček po pěti). V obci pracoval šestičlenný Občanský výbor, jehož předsedou byl Jan Jelínek. Dobrovolnou činnost v obci vykazovaly zájmové organizace: Český svaz žen (ČSŽ), Pionýrský oddíl Lišáci (PO), Československý červený kříž (ČSČK), Svaz požární ochrany, Myslivecké sdružení Němčičky, Československý svaz mládeže (ČSM), Český svaz chovatelů drobného zvířectva (ČSCHDZ). K 1.1.1986 došlo ke sloučení MNV s obcemi Malešovice, Odrovice a Medlov. Sídlem nového MNV se stala obec Kupařovice, tehdejší sídlo sloučeného JZD Pojihlaví. Po volbách v roce 1990 se obec Němčičky osamostatnila a občané do zastupitelstva obce zvolili ze dvou kandidátek patnáctičlenné zastupitelstvo. Starostou byl zvolen Ing. Antonín Kutek. V dalším volebním období bylo zvoleno ZO pouze pětičlenné a do funkce starosty byl zvolen pan Jan Jelínek, který tuto funkci vykonával po dobu 22 let až do své smrti v roce 2016. Po jeho úmrtí ZO Němčičky zvolilo do funkce starostky paní Hanu Täuberovou. Ve volbách pro volební období 2018-2022 byla do funkce starostky jmenována paní Ing. Tereza Hanělová, která ve funkci setrvává doposud.
Obec Němčičky je členem:
Družstvo DRUMAPO
Pojihlavan, družstvo
MAS Brána Brněnska, z. s.
Mikroregion Ivančicko
Vodovod – Svazek obcí Pravlov, Trboušany, Němčičky, Kupařovice
Sdružení místních samospráv České republiky, z. s.
Zpracovali: Jan Jelínek, Soňa Holečková, Kateřina Gregerová, Soňa Kutková
Zdroje:Velká encyklopedie měst a obcí ČR, Josef Augustin
Pohořelský okres, Augustin Kratochvíl
Vlastivěda moravská, Augustin Kratochvíl
Zpráva z centrálního archivu Ministerstva obrany RF – zajistila a přeložila Soňa Holečková